Home » Social,cariere,business » Currently Reading:

TRUCURI PENTRU O MAI BUNĂ ORGANIZARE

November 12, 2009 Social,cariere,business No Comments

Trucuri simple care vă vor ajuta să vă îmbunătăţiţi managementul timpului, eficienţa şi productivitatea:
1. Scoateţi cuvintele “Nu am timp”din vocabular. Este difícil de realizat, şi deşi îmi propun mereu să n-o fac, aceste cuvinte reuşesc să-mi scape câteodată. Totuşi obiectivul meu se menţine – acela de a le elimina. Data viitoare când veţi mai pronunţa cuvintele acestea, amintiţi-vă – dispuneţi de exact acelaşi timp ca toţi ceilalţi, ca şi înotătorii olimpici care se trezesc la 4 dimineaţa, ca şi preşedintele sau liderii politici care conduc ţări sau ţinuturi întregi. Scoateţi cuvintele acestea din vocabular, pentru că ceea ce spuneţi este de fapt: “Nu vreau să-mi fac timp ca să rezolv asta”, şi e ok! Data viitoare cand veţi mai spune aceste cuvinte, imaginaţi-vă că acest task pentru care nu aveţi timp ar fi, de fapt, un membru al familiei d-voastră, internat în spital – şi dacă ar fi aşa, v-aţi face timp. Adevărata problemă este cea a priorităţii – acest lucru merită sau nu timpul pe care i-l aloc”.deadline2
2. Un truc vechi dar foarte eficient – începeţi-vă ziua rezolvând cele mai grele probleme. Nimic nu poate să vă dea peste cap mai mult decât spaima de a amâna rezolvarea unui lucru difícil.
3. Fixaţi-vă mici recompense/bonusuri pentru situaţiile în care reuşiţi să vă rezolvaţi toate lucrurile propuse, descoperiţi ce anume vă motivează. Pentru mine functionează aşa: dacă reuşesc să rezolv trei chestii pe care mi le-am propus pot mânca gogoşile pe care mi le-a dat un coleg, astăzi.

 Un alt aspect interesant în ceea ce priveşte recompensa este faptul că dacă amân rezolvarea chestiunilor respective – gogoşile vor fi mancate de alţii!!

4. Un alt lucru pe care puteţi să-l faceţi este să vă asociaţi cu un coleg, care să vă ajute cumva cu realizarea task-urilor.
5. Dacă nu aveţi cea mai bună memorie din lume FACEŢI LISTE. Când cineva vă încredinţează o responsabilitate, puneţi-o imediat pe hartie, apoi marcaţi-o pe telefon (alarmă), pe agenda electronică, în e-mail, notaţi-o pe spatele unei cutii de medicamente – un contează unde anume, doar notaţi!timp_necrutator

 Nimic nu e mai groaznic decât să te trezeşti în miezul nopţii cu gandul – oo, nu, am uitat să fac cutare lucru.
6. N-am fost nici o dată un fan al etichetării task-urilor A, B, C în ordinea importantei acestora. Am incercat aceasta metoda si nu functioneaza in cazul meu, bineinteles ca asta un inseamna ca un poate functiona in cazul vostru. Ceea ce am incercat sa fac, in schimb, a fost sa termin intai lucrurile marunte.

 Ce vrea sa insemne asta? De exemplu, daca am de tratat un e-mail, in cazul in care e scurt, sau contine un mic task, incerc sa scap cat mai repede de el, in loc sa revin din cand in cand asupra lui.

7. Stabiliţi sau obtineţi deadline-uri pentru task-urile voastre. Când vă propuneţi ceva sau primiţi o însărcinare încercaţi să aflaţi întotdeauna când trebuie să fie gata. Apoi fixaţi-vă alarme care să vă amintească data de predare.
8. Echilibrul în muncă şi/sau viaţă pare să fie ceea ce toată lumea caută să găsească în prezent – dar pentru a îl obţine trebuie să investiţi timp şi energie.

Programaţi-vă timp pentru relaxare şi odihnă, pentru familie, pentru lectură, timp pe care să-l petreceţi alături de partenerul de viaţă – nu neglijaţi aceste aspecte, chiar dacă nu sunt trecute în agenda d-voastră.
9. Biroul de la locul de muncă e raiul pentru mine. Tăviţele pentru documente mi se potrivesc cel mai bine. Nu ştiu care este cel mai bun sistem pentru biroul d-voastră, ce pot să vă spun este faptul că dacă vouă nu vă uşurează munca, atunci trebuie să-l schimbaţi şi să găsiţi ceva care să vi se potrivească.

 Căutaţi ce se potriveşte modalităţi d-voastra de lucru, oricât timp va ia ca să aflaţi, merită!
10. Nu vă temeţi să cereţi ajutor. Ce e mai rău: să cereţi cuiva să vă ajute sau să faceţi task-ul incorect sau incomplet de 5 ori, sau şi mai rău.. să ascundeţi rezultatele? Se întâmplă, aşadar nu cădeţi victima maladiei care se numeste”teama de a cere ajutor”
Mintea d-voastră nu e un calculator, folosiţi calculatorul să vă ajute mintea să atingă aceste performanţe.

Nu sunteţi o maşină, aşa încât folosiţi tehnologia cu tot ce are ea mai bun de oferit.

 

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading ... Loading ...

Comment on this Article:







TURISM 2010 :

AdvertisementAdvertisementAdvertisementAdvertisement

Aboneaza-te la Newsletter


Travel

Croatia: vacanta, relaxare, plaja

March 10, 2010

Croatia: vacanta, relaxare, plaja

Pentru cei care doresc o vacanta in Europa, nu foarte scumba, recomandarea noastra e Croatia. Aici gasiti un litoral extrordinar la Marea Adriatica, orase vechi, ruine antice, servicii ireprosabile si preturi accesibile. Croatia este situata in Europa Centrala si are numeroşi vecini: Slovenia, Ungaria, Serbia, Italia…
 
Despre Kvarner

Kvarner are cea mai lunga istorie turistica in Croatia [...]

EDITORIAL

Eleva olimpica hartuita de profesoara

March 2, 2010

In luna februarie am primit la redactie o scrisoare care mi-a atras atentia in mod deosebit si m-a pus serios pe ganduri in ceea ce priveste calitatea invatamantului in Romania  Secolului XXI. Am contactat autorul si l-am invitat la redactie. Autorul fiind o minora am rugat-o sa vina insotita de un parinte. Surpriza maxima a [...]

The Dreamer-un parfum barbatesc seducator

February 1, 2010

Intrucat parfumurile nu se marginesc sa fie o prelungire a personalitatii noastre, ci ne accentuaza atat infatisarea cat si dispozitia in care ne aflam.Pentru ca ele sa produca efectul maxim ar trebui sa le tratam cu intelegerea cuvenita si sa le respectam caracteristicile.
Tot atat de mult cum mi se potriveste Shalimar,  trezindu-mi simturile,bineinteles cele erotice,un [...]

Plus,minus…ADEVAR…

January 31, 2010

Am fost la plaja odata si stand la soare, am facut un castel de nisip.
A trecut un barbat pe langa mine si a calcat chiar peste el.
O doamna,la vreo cincizeci de ani,ce a vazut totul a zis : “Barbatii au un talent nativ , instinctual, de a distruge tot ce cladesc femeile !”
Atunci [...]

Erotism si sexualitate :

Cum sa le vorbim copiilor despre sexualitate

March 9, 2010

Cum sa le vorbim copiilor despre sexualitate

Recomandare carte: Cum sa le vorbim copiilor despre sexualitate
Dificultatea şi jena de a le vorbi copiilor despre sex au devenit aproape un clişeu cultural: parintele nervos, imbujorat îşi găseşte cu greu cuvintele corecte pentru a le folosi în faţa fiului sau a fiicei care chicoteşte spunând: “Nu-ţi face probleme, mamă (sau tată). Deja ştiu totul [...]

Cauta in arhiva :

Moda,parfumuri,shopping

Schimbare de clima in lumea modei: Chanel si incalzirea globala

March 11, 2010

Schimbare de clima in lumea modei: Chanel si incalzirea globala

Incalzirea glogala, topirea ghetarilor, extinderea apelor si alte catastrofe naturale intens mediatizate, par sa nu il impiedice pe Karl Lagerfeld sa le foloseasca chiar ca sursa de inspiratie pentru noua colectie Chanel.

Intr-un decor aproape realist, realizat din blocuri masive de gheata sculptate in forma unor aisberg-uri, modelele au defilat in fuste de tweed acoperite cu [...]

Ultimele comentarii :

Portret de femeie

Cameron Diaz, din nou in bratele lui Justin Timberlake

March 3, 2010

Cameron Diaz, din nou in bratele lui Justin Timberlake

Actrita Cameron Diaz si cantaretul Justin Timberlake au format un cuplu timp de doi ani. In 2007 si-au spus adio. Iata ca viata ii aduce din nou impreuna, numai ca, de aceasta data, cei doi se vor juca cu dragostea in comedia “Bad Teacher”. 
 

Filmul prezinta povestea unei profesoare cu un caracter uracios. Dupa ce trece [...]

Fitze de vedete :

Claudia Schiffer – insarcinata in 7 luni

March 11, 2010

Claudia Schiffer – insarcinata in 7 luni

Sarcina Claudiei Schiffer abia se zareste, desi are deja 7 luni. Se poate ca motivul sa fie mostenirea genetica sau strictetea cu care si-a mentinut o silueta perfecta in anii carierei sale de fotomodel.

In timp ce unele viitoare mamici se confrunta cu serioase problem de greutate, altele, ca si supermodelul german, nu par sa ia [...]

Moda la Premiile Oscar 2010

March 10, 2010

Moda la Premiile Oscar 2010

Anul acesta, femeile de aur ale filmului au ales in special tinute argintii pentru ultima noapte a Oscarurilor.
Evenimentul acesta este la fel important pentru moda ca si pentru industria filmului.

Sclipitoare: Actrita Sandra Bullock, castigatoarea titlului de cea mai buna actrita, a stralucit in rochia semnata de casa de moda britanica, Marchesa; Kate Winslet a purat [...]

Jane Fonda se intoarce la anii ’80 – noul look si operatiile estetice

March 10, 2010

Jane Fonda se intoarce la anii ’80 – noul look si operatiile estetice

Jane Fonda s-a reintors in trecut cu un look pe care l-a purtat in perioada ei de glorie din anii ’60, si mai apoi si in anii ’80.

Amintiri din trecut: Jane Fonda si-a afisat noua tunsoare, amintind de un look pe care l-a avut in anii ’80, chiar la pretrecerea precedent Premiilor Oscar
Dna Fonda, 72 [...]

Raspundem la intrebarile voastre :

De cate ori il sarut, el vrea sa facem sex

February 25, 2010

Zoltan Nagy raspunde celor care au curiozitati sau probleme in relatia de cuplu. 
Daca simt nevoia sa fiu afectuoasa, iubitul meu se gandeste numai la sex. De multe ori mi-e drag sa-l strang in brate, sa-l sarut, sa fiu romantica… Reactia lui nu se lasa asteptata si incerca sa-mi dea hainele jos. Insa eu nu-mi doresc [...]

Despre barbati :

Mesaje si SMS-uri de Ziua Barbatului

March 9, 2010

Mesaje si SMS-uri de Ziua Barbatului

Pe 9 martie se sarbatoresc Sfintii Mucenici, dar se mai spune ca e si Ziua Barbatului. Adicatelea,  se beau 40 de pahare.  Oricum,  barbatii sarbatoresc in fiecare zi, insa pe 9 Martie li se spune „La multi ani!”.
Daca vrei sa-ti feliciti iubitul intr-un mod inedit ii poti trimite unul dintre SMS-urile de mai jos. [...]

Literatura erotica

Calatorie sentimentala (VII)

February 8, 2010

Calatorie sentimentala (VII)

Nu ştia cât este ceasul, probabil trecuseră de Ploieşti. Oricum nu mai avea nicio importanţă atâta timp cât o ţinea în braţe şi era fericit. Totul s-a petrecut pe neaşteptate: ea se juca nervoasă cu unul din cercei. La un moment dat acesta s-a desprins şi a căzut pe mocheta compartimentului. El s-a aplecat imediat [...]

Blog Culinar

Trucuri pentru a slabi!

March 5, 2010

Trucuri pentru a slabi!

Kilogramele in plus sunt o problema pentru multe femei. Unele purtatoare de fusta nu au ambitie sa slabeasca, iar altele ar face orice pentru a da jos din greutate. Totusi, nu este cazul sa te infometezi, trebuie doar sa stii ce sa mananci.  

Nu rata micul dejun ! Iti recomandam un ou fiert, o felie de paine [...]

Sexblog :

Fantezii cu Craciunite

December 28, 2009

Fantezii cu Craciunite

Se stie ca barbatii au fantezii erotice mai multe,ciudate si extrem de diversificate. Sarbatorile de iarna au fost si ele prezente in fantasmele erotice ale barbatilor ,ei visand la Craciunite evident…sexy ! Va prezentam una dintre acestea cu speranta ca v-a placut si voua si poate fanteziile lor pot deveni realitate cat nu este inca [...]

HOROSCOP

Brad Pitt, un sagetator care are nevoie de stabilitate

February 26, 2010

Brad Pitt, un sagetator care are nevoie de stabilitate

Desi este nascut in zodia Sagetatorului (18.12.1963), Brad Pitt are trasaturi dominante ale zodiei Capricornului.
Cele patru planete aflate la nasterea sa in Capricorn ii confera seriozitate, constiinciozitate, simt practic si un bun echilibru interior. El simte nevoia de stabilitate, de certitudine in toate domeniile si, chiar daca ii place riscul, nu si-l asuma decat atunci [...]

De vorba la cafea :

Afla cand nu e indicat sa te epilezi in zona intima

March 10, 2010

Afla cand nu e indicat sa te epilezi in zona intima

Indepartarea firelor indezirabile din zona inghinala tine, in primul rand, de igiena corporala. Afla, insa, ca epilarea in zonele intime nu este indicata daca ai anumite probleme de sanatate.  
Cancan informeaza ca plagile, ulceratiile, furunculoza, virozele pielii, bolile infectioase, cum ar fi sifilisul, scarlatina sau pojarul, si fragilitatea vasculara marcanta sunt doar cateva dintre problemele de [...]